خواص مافوق تصور ارزن و کینوا جوانه زده

خواص مافوق تصور ارزن و کینوا جوانه زده

کینوا نوعی گیاه وحشی و خودرو بومی آمریکای جنوبی است مشابه ارزن که سرخپوستان بومی آن نواحی از آن تغذیه می کردند.با این که قرن هاست که دیگر از این ماده غذایی باارزش استفاده ای به مانند آن چه از گندم و برنج میشود، نمیشود اما به تازگی تحقیقات فراوانی بر روی خواص با ارزش کینوا یا ارزن انجام میشود .این دانه ها در دوره های باستانی به عنوان بذر اصلی تولید آرد کشت می شده اند. به عنوان مثال قبل از آن که اروپایی ها به آمریکا بیایند، اینکاها  کینوا کشت میکرده اند و در غذای خود استفاده میکردند و همچنین ارزن در چهار هزار سال پیش بخشی از رژیم غذایی آفریقا و جنوب آسیا به شمار میرفت. این مقاله بر روی روشی از مصرف کینوا و ارزن مترکز شده است که آن ها تبدیل به غذاهایی مافوق تصور در هرم غذایی میکند. استفاده از آرد و پودر جوانه ارزن و کینوا.

خواص بذر جوانه زده ارزن و کینوا:

هر چند آرد جوانه ارزن و کینوا دارای طعم کمی متفاوت هستند اما هر دوی آن ها دارای سطح بالایی از کربوهیدرات و پروتئین گیاهی با کیفیت هستند. و این جاست که این پودرها را خاص جلوه میدهد چرا که با این که سطح بالای کربوهیدرات را از تمامی آرد ها انتظار داریم اما این که همزمان از سطح بالای پروتئین نیز برخوردار باشند چندان متداول نیست.

در هر صد گرم ارزن و کینوا در حدود 14 الی 15 گرم پروتئین یافت می شود. همچنین آرد این جوانه ها حاوی تمامی نه اسید آمینه حیاتی مورد نیاز بدن به میزان کافی می باشند. لیسین ماده باارزش دیگری است که در آرد های دیگر مانند گندم ، برنج، ذرت یافت نمیشود اما در ارزن موجود است.

جوانه ارزن حاوی طیف وسیعی از ویتامین های گروه بی،منیزیم، فسفر، ویتامین آ ، اسید فیتیک کلسیم،آهن و میزان زیادی فیبر میباشد

نکته دیگر در مورد جوانه ارزن این است که چون این بذر ها برای هزاران سال به صورت خودرو در جهان رشد میکرده اند و حتی امروزه نیز چندان به صورت تجاری کشت نمیشوند در معرض دستکاری ژنتیکی و تراریخته انسان قرار نگرفته اند و در نتیجه بسیار ارگانیک تر از سایر بذرها هستند.

جوانه ارزن گلوتن بسیار پایینی دارد و این مسئله آن را به محصولی ایده آل برای کسانی که بدنشان در هضم گلوتن مشکل دارد و همزمان تمایل دارند که از خواص مصرف جوانه ها بهره مند گردند مبدل میکند . همچنین این جوانه یکی از مفیدترین جوانه ها در پایین آوردن کلسترول خون محسوب میگردند.

 

, , , , ,

2 دیدگاه برای خواص مافوق تصور ارزن و کینوا جوانه زده

 1. Kambizsamsami@gmail.com samsami ژوئن 27, 2018 at 11:55 ب.ظ #

  سلام تلاش شما برای عرضه محصولات ارگانیک از این نوع آدم را به وجد میاورد اما دلم میخواست بدانم مقدار گلوتن جوانه سویا چقدر است همینطور میخواستم اشاره ای کنم به جوانه نخود که از خواص آن چیز های پراکنده اما همگی خوب شنیده ام ولی جایش در میان محصولات شما خالی است دست آخر اگر در تهران فروشگاهی هست که محصولات شما را هر چه کامل تر عرضه میکند خوشحال می شوم نشانی اش را برایم بفرستید از وقت صرف شده برای توجه و پاسخ پیشاپیش سپاسگزارم. صمصامی
  ——–
  جوانه ساز: ممنون از لطف شما. این کار منفعت مالی ندارد و تنها علاقه به انجام فرایندی علمی و مفید برای سلامت است که ما را وادار به ادامه دادن راه میکند. جوانه نخود نیز جوانه ای بسیار پر انرژی و مفید است که در محصول جدید میکس جوانه مخصوص چاقی که به زودی به بازار عرضه میکنیم وجود دارد. در حال حاضر سریع ترین راه در تهران خرید آنلاین از سایت جوانه ساز و یا سایت بامیلو است.

 2. سرطان کليه ژانویه 22, 2019 at 11:25 ب.ظ #

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل
  داشت.ممنون
  ———————
  چک کردم. لینکی درون مطلب ندیدم

پاسخی بگذارید