چگونه بذر جوانه میزند؟

چگونه بذر جوانه میزند؟

مراحل جوانه زنی بذر

آیا تا به حال بذری را کاشته اید ؟ به تماشای رشد اش و جوانه زدن آن نشسته اید و از تماشای ایجاد حیات در آن به شگفت آمده اید؟ شاید تا به حال تنها از دیدن گل ها و زمین سرسبز لذت برده اید اما بدانید که تماشای اولین مراحل اغاز حیات در گیاهان نیز به همان اندازه لذت بخش و ارامش بخش و شگفتی اور است. پس بیایید با هم و در سفری کوتاه نگاهی بیاندازیم به ان چه عموما در زیر زمین  (و در شرکت جوانه ساز در اتاقک های جوانه زنی) اتفاق می افتد.

تمام گیاهان اطراف شما زندگی را از یک دانه کوچک شروع کرده اند. بدون دانه، گیاهی وجود نخواهد داشت و زمین مکانی بی ثمر بود که بسیاری از اشکال حیات که امروزه در آن میبینیم منجمله خود ما وجود نداشتیم.

دانه ها معمولا نسبتا کوچک هستند. برخی حتی آن قدر کوچک هستند که به سختی میتوان یک دانه از ان را با دو انگشت جدا کرد، اما با تمام این احوال تمامی دانه ها حاوی مواد غذایی و تمام دستورالعمل هایی هستند که برای رشد و جوانه زدن یک گیاه به آن نیاز است.

هنگامی که دانه ها کاشته می شوند، ابتدا ریشه ها رشد میکنند. هنگامی که این ریشه ها تا حد معین و در حدود چند سانتیمتر رشد کردند، یک گیاه کوچک شروع به ظشهور میکند، به تدریج به سمت بالا رشد میکند و از خاک بیرون میزند . وقتی این اتفاق می افتد، می گوییم بذر رشد کرده است. نام علمی این فرآیند جوانه زنی است.

زمانی که گیاه با استفاده از مواد بسیار مغذی تغییر ماهیت داده درون بذر جوانه زد و آن قدر رشد کرد که از خاک بیرون بیاید و بتواند از نور افتاب استفاده کند دیگر تبدیل به گیاه بزرگ شده است. کپسول حیات بخش موجود در بذر ماموریت خود را به پایان رسانده است و اکنون گیاه میتواند با استفاده از نور خورشید بر روی پای خود بایستد!

از این به بعد گیاه به سه چیز برای ادامه حیات نیاز خواهد داشت. نور که انرژی لازم را برای گیاه فراهم میکند ، آب که در تمامی اشکال حیات وجود دارد و غذای مورد نیاز گیاه شامل دی اکسید کربن موجود در هوا و برخی مواد موجود در خاک.

پس این بار که دانه خشکی را در یک فروشگاه باغبانی دریافت می کنید، اندکی به این فکر کنید که به موجود در حال خوابی نگاه میکنید که تنها به اندکی آب برای فعال شدن و آغاز حیات نیاز دارند. اب و رطوبتی که یا از طریق خاک مرطوب یا از طریق دستمال مرطوب زمانی که سبزه عید را میکاریم و یا از طریق دستگاه های تنظیم کننده رطوبت تامین میشود.

شگفت آور آن که دانشمندان هنوز به طور کامل نمی فهمند که همه چیز در پروسه جوانه زدن بذر به چه صورت اتفاق می افتد. تا حدی میدانند. تا این حد که در هنگامی که بذر آب را به خود جذب میکند، غذای ذخیره شده داخل آن به شکل آنزیم تبدیل به انرژی می شود. این آنزیم ها فرآیند رشد ریشه ها را آغاز می کنند و قسمت های اولیه گیاه را پدید میاورند. اما این که این ها دقیقا چطور کار میکنند، هنوز اندکی راز آلود است، اما این ها مهم نیستند … مهم این است که شما چه یک کودک یا یک بزرگسال باشید میتوانید از تماشای مراحل اول زندگی یک گیاه لذت ببرید!

, , , ,

2 دیدگاه برای چگونه بذر جوانه میزند؟

  1. ناصر می 6, 2018 at 3:19 ب.ظ #

    ممنون از مطالب جالب تون

    • جوانه ساز می 8, 2018 at 3:42 ب.ظ #

      خواهش میکنم. تمامی مطالب این وب سایت توسط عوامل جوانه ساز نوشته شده یا ترجمه شده اند و امیدوارم که بتواند سهم خود را در ارتقای سبد غذایی خانواد ایفا کند

پاسخی بگذارید