سبزیچه ها(میکروگرینز) در مقایسه با جوانه ها

سبزیچه ها(میکروگرینز) در مقایسه با جوانه ها

احتمالا تا به حال با واژه میکروگرین (سبزیچه) برخورد نکرده اید. حق هم دارید چرا که از چند دهه بیشتر از ابداع این محصول و عرضه آن در بازار های آمریکا نمیگذرد. در ایران هم به اشتباه میکروگرین و جوانه را به جای هم و به اشتباه به کار میبرند. در ادامه این مقاله از واژه ابداعی سبزیچه به جای میکروگرین استفاده میکنم و امیدوارم در سایر مقالاتی که در آینده در این زمینه نوشته خواهند شد از این واژه یا معادل فارسی دیگر استفاده گردد. پس هر جا از سبزیچه استفاده کردم منظور همان میکروگرین (microgreen) امریکایی است.

اگر در سفری خارجی یا شاید در آینده ای در ایران کسی به شما بگوید بفرمایید سبزیچه میل کنید اولین تعریفی که به ذهن شما خطور میکند چیست ؟ سبزیچه ها نسخه خیلی کوچک سبزیجات هستند؟ سبزیچه ها همان جوانه ها هستند؟ یه چیزای خوشگل و بامزه ای اند یا چی؟
واقعیت این است که سبزیچه ها تفاوت های بسیاری با جوانه ها دارند. شاید در شکل شبیه به جوانه ها باشند اما در طعم و خواص متفاوت هستند. تفاوت دیگر سبزیچه ها و جوانه ها در این است که هر کدام از عناوین فوق نماد زمانی متفاوت از چرخه رشد گیاهان هستند.چرخه زندگی تمام گیاهان از یک بذر ساده شروع میشود. بذر ها مانند جنین هستند و یا دقیق تر بگوییم حاوی جنین هستند. جنینی محاصره شده توسط انواع ویتامین ها و ریز مقوی های بالقوه که با پوسته ای سخت محافظت میشوند.بین پوسته سخت دور بذر و جنین غیر فعال درون آن اندوسپرم قرار دارد. در زمان فعال شدن بذر،اندوسپرم وظیفه تغذیه جنین درون بذر را با مواد بسیار مغذی درون خود بر عهده دارد. پس از آغاز حیات در بذر، چرخه زندگی گیاه در مرحله جوانه زنی قرار میگیرد. جوانه ها در این مرحله از رشد گیاه طبقه بندی میگردند. مرحله ای که مواد اندوسپرم تغییر ماهیت می دهند. طی فرایندی به نام فیتوچیمیکال برخی مواد نایاب و بسیار با ارزش در بذر تولید میشود و جنین درون بذر از خواب بیدار شده و به همراه ریشه ها شروع به رشد میکنند.اگر این روند رشد ادامه پیدا کند پس از چند روز یا چند هفته برگ های گیاه ظاهر میشوند و گیاه برای ادامه زندگی به استفاده از انرژی خورشید روی می اورد.
پس جوانه به مرحله قبل یا ابتدای برگ ساختن بذر اطلاق میگردد. زمانی که بدون استفاده از نور خورشید و با تغییر مواد درون بذر به موادی فوق العاده مغذی و قابل جذب گیاه آغاز به رشد کردن میکند. اما گیاهچه نتیجه مرحله “کتیلدون” رشد گیاه است. همان طور که از تصویر فوق پیداست در این مرحله اولین دو برگ گیاه (در گیاهان دو لپه ای) ظاهر میشود و تا مدتی گیاه در این مرحله باقی مانده و با استفاده از همین دو برگ ساقه شروع به رشد میکند. در مرحله کتیلدون گیاه اولین دو برگ خود را فعال میکند. دو برگی که به صورت پیش فرض و کوچک و رشد نیافته در درون بذر قرار داشتند رشد یافته و فعال میشوند و موجب میشوند موتور محرک گیاه از فیتوچیمیکال به فتوسنتز تغییر پیدا کند.
در سبزیچه ها برگ و ساقه خورده میشوند و رشد گیاه در خاک یا پیت ماس (بستر هیدروپونیک) انجام میپذیرد. بر خلاف جوانه ها که صرفا در آب رشد میکنند.
بسته به نوع بذر پس از یک الی سه هفته محصول گیاهچه برداشت میشود. یعنی دقیقا از جایی که ساقه از بستر خاک در آمده است سبزیچه را جدا میکنند و دیگر و برخلاف جوانه بذر و ریشه مصرف نمیشود.
توجه داشته باشید که سبزیچه (microgreen) با نوزاد گیاهی (baby green) متفاوت هستند (جوانه ساز: و البته هیچ کدام از این ها در ایران شناخته شده نیستند). baby green ها گیاهان و سبزی های کامل و دارای برگهای متعدد هستند که قبل از رشد زیاد و زمانی که ساقه ها هنوز بسیار ترد و تازه هستند برداشت میشوند. در واقع هیچ مرحله ای از رشد گیاه نیستند. اما microgreen ها یا سبزیچه ها به برداشت گیاه در مرحله کتیلدون اطلاق میشود. مرحله ای که گیاه تنها با استفاده از دو برگ ابتدایی به رشد ادامه میدهد
در غرب مطالعات زیادی بر روی سبزیچه ها انجام شده است. این مطالعات نشان داده اند که سبزیچه ها به نسبت گیاهان و سبزیجات بالغ همتای خود از ارزش غذایی بسیار بالاتری برخوردار هستند. در تصویر زیر افزایش مواد مغذی در برخی گیاهان توضیح داده شده است.

خلاصه:
تفاوت های جوانه و گیاهچه به صورت خلاصه از این قرار است:
1- سبزیچه ها در خاک رشد میکنند اما جوانه ها در آب جوانه میزنند.
2-در سبزیچه برگ و ساقه مصرف میشود اما در جوانه ها ساقه جوانه زده وریشه و باقی مانده بذر خورده میشود.
3- زمان مورد نیاز برای برداشت سبزیچه ها یک الی سه هفته است اما جوانه ها زیر یک هفته برداشت میشوند.
4- سبزیچه ها عطر و طعم بالایی دارند. از گیاه بالغ هم بیشتر و بسیار بیشتر از جوانه ها.
5- هر دوی جوانه ها و سبزیچه ها دارای سطح بسیار بالایی از مواد مغذی هستند. تفاوت در این است که در جوانه ها منشا حیات و تغییر فیتوچیمیکال است و در جوانه ها ترکیبات نایاب ضدسرطانی، ضد پیری و … وجود دارد در عوض سبزیچه ها از میزان ویتامین ها و ریز مغذی های قابل جذب بالاتری برخوردار هستند.

خوب… فکر کنم مقاله خوبی از کار در اومد. چون مشابه این مقاله و موضوع بیان شده در زبان فارسی وجود ندارد مجبور شدم که برای اصطلاح میکروگرین معادل فارسی آن سبزیچه را استفاده کنم. تقاضا میکنم که اگر از این مقاله در جایی استفاده شد، منبع آن که جوانه ساز باشد هم ذکر شود. جوانه ساز

منابع:

Mighty Microgreens Versus Super Sprouts

Grow: Difference Between Microgreens, Sprouts and Baby Greens

https://www.healthline.com/nutrition/microgreens

اشتراک

جهت دریافت مطالب در خبرنامه ثبت نام کنید

, ,

یک دیدگاه برای سبزیچه ها(میکروگرینز) در مقایسه با جوانه ها

  1. Zeinab ژانویه 21, 2019 at 12:23 ب.ظ #

    باسلام
    ممنون از مطلب فوق العاده ای که قرار دادید ، من مدتی بود دنبال این موضوع بودم اما همونطور که اشاره کردید در منابع فارسی مشابه این متن وجود ندارد.
    ———————
    خواهش میکنم. مشاهده بازخوردهایی چون پیام شما ما را به ادامه راه دلگرم میکند

پاسخی بگذارید